Zaznacz stronę

Wiele osób, które chcą zostać opiekunami psa lub kota marzy o określonej rasie zwierzęcia – boksery, buldogi, yorki, koty perskie,  maine-coon, sfinksy. Nie mając jednak żadnej wiedzy i poszukując zwierząt na portalach typu gumtree lub olx – często nawet nie intencjonalnie wspierają pseudohodowle zwierząt. Co więcej, marząc o określonej rasie psa czy kota, kierują się niższą ceną zwierzęcia, co absolutnie nie powinno stanowić żadnego wyznacznika w wyborze.

Jak hodowla zwierząt domowych jest regulowana w polskim prawie?

Zgodnie z art. 10a ustawy o ochronie zwierząt:

Art.  10a.  [Zakazy związane ze sprzedażą, hodowlą w celach handlowych oraz puszczania luzem zwierząt domowych]

Ust.1:  Zabrania się:

1)           wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

2)           prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;

3)           wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

Ust. 2: Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. (…)

Ust. 6: Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Czyli zgodnie z ustawą: jeżeli hodowla jest zarejestrowana w ogólnokrajowych organizacjach społecznych – to zasadniczo, nie mamy do czynienia z pseudohodowlą. Czy jednak jest to aż takie proste? Nie do końca. Warto odnotować, że zasadniczo do 1 stycznia 2012 roku funkcjonały dwie takie organizacje: Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), zrzeszony w ramach Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI, Fédération Cynologique Internationale) oraz Polski Klub Psa Rasowego – Polski Związek Kynologiczny, zrzeszony w federacji Alianz Canine Worldwide (ACW). Po 1 stycznia 2012 roku czyli po nowelizacji cytowanej powyżej ustawy zaczęły powstawać nowe organizacje kynologiczne rozmnażające zwierzęta i zasadniczo działające zgodnie z ustawą, w praktyce jednak nie dające pewności do pochodzenia i warunków w jakich zwierzę przyszło na świat i było wychowywane

Jak więc należy wybierać hodowle?

  1. Szukając odpowiedniej hodowli, sprawdźmy przede wszystkim na stronie Związku Kynologicznego listę zrzeszonych hodowli danej rasy w Polsce. Wykaz ten znajdziemy na oficjalnej stronie Związku Kynologicznego.
  2. Pies nabywany w prawdziwej hodowli nie będzie kosztował 300 zł. Niska cena powinna zapalić nam światełko kontrolne w głowie.
  3. Analiza dokumentacji hodowli, w tym przodków nabywanego przez nas psa lub kota (nie tylko „rodziców”, ale i minimum 3 pokoleń w tył).
  4. Warto przynajmniej kilkukrotnie odwiedzić hodowlę by sprawdzić warunki w jakich przetrzymywane są zwierzęta. Dbałość o dobrostan zwierząt jest tym, co odróżnia hodowcę od pseudohodowcy.

    pseudohodowle

     kancelaria poprawa blog

Czy planowane są jakieś zmiany w przepisach dotyczące hodowli zwierząt?

Jak wcześniej wspomniałam, mimo iż hodowla zwierząt odbywa się zgodnie z ustawą (jest zarejestrowana w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów) to niekoniecznie daje nam 100% pewność co do warunków w jakich hodowane są zwierzęta. Problem ten odnotował już ustawodawca, stąd pomysł próby zdefiniowania psa i kota rasowego. Wedle pierwotnych planów przez to pojęcie rozumiano czworonoga o odpowiednim dla rasy fenotypie, posiadającego co najmniej pięciopokoleniowy rodowód, który jest zarejestrowany w Fédération Cynologique Internationale (FCI) lub Alianz Canine Worldwide (ACW). Wskazano więc dwie konkretne, w dodatku międzynarodowe organizacje mogące rejestrować dokumenty określające pochodzenie danego czworonoga. Wzbudziło to wątpliwości konstytucyjne, ponieważ polski ustawodawca nie ma wpływu na statuty i inne przepisy regulujące działanie tych organizacji. Te zaś mogą stanowić poważny problem. Stąd problem ten nie doczekał się jeszcze rozwiązania prawnego.

Podsumowanie.

Osobiście serdeczne namawiam wszystkich do adopcji zwierząt ze schronisk, tym bardziej że czekają tam na nas małe i duże, stare i młode – psiaki i koty, które naprawdę potrzebują domów – jeśli jednak jesteście zdecydowani na zakup określonej rasy zwierzaka – sprawdźcie hodowlę by być pewnym, że nie wspieracie miejsca, które w rzeczywistości znęca się nad zwierzętami zamiast otaczać je opieką.

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: anna@kancelariapoprawa.pl

Więcej prawnych nowinek? Zapraszam na Instagram i Facebook.