Praca detektywa wzbudza wiele emocji. Klienci, szczególnie w sprawach rodzinnych i gospodarczych niejednokrotnie zastanawiają się czy zaangażowanie detektywa stanowi dobry pomysł. Czy wyniki prywatnego śledztwa mogą nam pomóc czy zaszkodzić? Czy prawnicy chętnie współpracują z detektywami? Co może nam pomóc ustalić detektyw?
Dzisiejszy wpis na blogu jest nietypowy, ponieważ poprosiłam detektywa Kamila Mikruta, aby uchylił rąbka tajemnicy i opowiedział nam jakie są kulisy pracy detektywa i kiedy warto poprosić go o pomoc. Poniżej wywiadu znajdziecie krótką notkę biograficzną i informacje kontaktowe detektywa Kamila Mikruta.
Czy w swojej pracy często współpracujesz z prawnikami: adwokatami i radcami prawnymi; czy raczej Klienci zgłaszają się do Ciebie osobiście?
Współpracuję z nimi właściwie przy każdej sprawie. Sieć kontaktów jaką udało mi się stworzyć na przestrzeni kilku lat mojej działalności, pozwala mi ograniczać się do przyjmowania spraw jedynie z polecenia – najczęściej właśnie od prawników. Cieszy mnie tym samym fakt, że uchodzę w ich ocenie za osobę godną polecenia, która świadczy wysoki standard usług.
W jakich sprawach swoich klientów, prawnicy najczęściej proszą o pomoc?
To całe spektrum spraw – począwszy od drobnych ustaleń, po długotrwałe, bardziej zaawansowane działania mające na celu zebranie konkretnych dowodów, które mogą okazać się kluczowe w walce o powodzenie sprawy Klienta. Np. na potrzeby sprawy rozwodowej, wykazania nieuczciwości pracownika czy kontrahenta.
Mam taką sytuację – były mąż Klientki nie płaci alimentów na dziecko. Formalnie jest bezrobotny, w postępowaniu przed organami ścigania twierdzi, że nie może pracować ze względu na zły stan zdrowia. Klientka twierdzi, że były mąż pracuje normalnie, ale tkwi on w specyficznym układzie – pomagają mu rodzice, na których zarejestrowana jest firma, pracodawca wypłaca pieniądze na rzecz tego przedsiębiorstwa, tak aby formalnie nie miał on ani grosza. Jak Ty jako detektyw możesz pomóc mojej Klientce? Miałeś tego typu sprawy?
To prawnik reprezentujący Klienta decyduje o tym jakich dowodów potrzebuje do prowadzenia sprawy. Omawiamy wspólnie zagadnienie i przedstawiam mu realne propozycje rozwiązań, czyli po prostu to, co jestem w stanie zrobić poruszając się w granicach prawa i zachowując bezpieczeństwo – swoje i Klienta.
W tej sprawie kluczowe jest udokumentowanie tego, że mężczyzna jest zdolny do pracy i faktycznie taką pracę wykonuje – regularnie i powtarzalnie. Może do tej pracy jeździ samochodem, o którym Klientka nie wiedziała? Na pewno tankuje do niego paliwo i robi zakupy płacąc być może gotówką. Może jeszcze inaczej wydaje zarobione przez siebie pieniądze? Np. na markowe ubrania. Trzeba to wiedzieć. Jeśli z jednej strony mężczyzna nie posiada dochodów, a z drugiej normalnie funkcjonuje w społeczeństwie, albo co lepsze – żyje ponad stan, to wiadomo, że coś tu nie gra.
Jaki jest finał takich spraw?
Najczęściej pozytywny. Każda sprawa jest inna, trzeba też jasno powiedzieć, że detektyw nie jest cudotwórcą. Możemy pomóc wtedy, kiedy jest to realne.
A w sprawach rodzinnych – co robisz najczęściej? Detektywa kojarzymy jako namierzającego niewiernych mężów, tak jest rzeczywiście? Dużo masz takich spraw?
Mężów… i żon 🙂 Tak, to bardzo popularna usługa, wpisująca się w obecny “trend rozwodowy”. Gdy istnieje przeczucie bądź przekonanie co do tego, że partner jest niewierny, wiele osób decyduje się na wynajęcie detektywa, z pobudek nie tyle ambicjonalnych, co racjonalnych. Udokumentowanie zdrady małżeńskiej może przyczynić się do orzeczenia przez sąd rozpadu małżeństwa z wyłącznej winy zdradzającego małżonka, a za tym idą konkretne korzyści, dobrze Ci znane. Poza tym, taki raport może być świetną kartą przetargową przy stole negocjacyjnym. Inne usługi? Np. te związane z unikaniem płacenia alimentów, wykazaniem stanu majątkowego współmałżonka, jego zachowania w stosunku do dzieci czy opieki nad nimi.
Kto częściej zdradza – kobiety czy mężczyźni?
Obie płcie mają swoje za uszami 🙂 Zdradzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kto częściej? Biorąc pod uwagę fakt, że z moich usług w sprawach rodzinnych korzystają głównie kobiety – musiałbym wskazać na mężczyzn. Ale pozostali detektywi mogą mieć inne doświadczenia.
Jakie są narzędzia Twojej pracy, które możesz nam zdradzić?
Te oficjalne, to głównie sprzęt elektroniczny pozwalający na rejestrację obrazu foto/video: aparaty o różnej specyfikacji, kamery (także te miniaturowe), drony, lornetki, noktowizory i inne. Resztą lepiej się nie chwalić 🙂 Sprzęt ma być przede wszystkim użyteczny i pozwolić na efektywną realizację zadań.
Jakie dokumenty przekazujesz Klientowi po zakończonym zadaniu?
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 lipca 2001 o usługach detektywistycznych jest to sprawozdanie z wykonanych czynności detektywistycznych. Składa się ono najczęściej z części opisowej i załączników (np. zdjęć) potwierdzających treść ustaleń.
Czy wiesz jakie są dalsze losy opracowanych przez Ciebie w trakcie pracy dokumentów (zdjęć, nagrań)?
Zostają wykorzystywane w sposób zgodny z prawem. Klienci otrzymują ode mnie sprawozdanie z wykonanych czynności w pojedynczym (i jedynym) egzemplarzu. Pozostałe załączniki usuwam, do czego zobowiązuje mnie w/w ustawa.
Czy wiesz jak sędziowie podchodzą do dowodów opracowanych przez detektywów?
Osobiście nigdy mi się nie zdarzyło, aby Sąd zakwestionował wykonaną przeze mnie pracę. Jeśli detektyw pracuje legalnie, tzn. posiada licencję detektywa, a wykonując działalność gospodarczą legitymuje się wpisem do MSWiA (wpis do Rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych), to spełnione są podstawowe warunki uwiarygodniające taką osobę. Inną kwestią jest jakość pracy danego detektywa. Moje sprawozdania są obiektywne i rzetelnie napisane.
Czy to się zmieniło na przestrzeni lat?
Trzeba zapytać o to starszych detektywów. Popularyzacja zawodu, jak również realnych usług detektywistycznych na pewno postępuje, ludzie są świadomi, że istnieje taka profesja, że detektyw może pomóc udokumentować pewne zdarzenia lub dotrzeć do pożądanych informacji. Myślę, że w sądach większych miast dokument autorstwa detektywa nie budzi żadnej sensacji czy poruszenia.
Czy bywasz wzywany do sądu jako świadek na przykład w sprawach rozwodowych?
Tak, to normalna kolej rzeczy. Choć w praktyce sprowadza się to do pytania Sadu: “Czy potwierdza Pan zawarte w sprawozdaniu tezy, jak i autentyczność poczynionych ustaleń”. Po udzieleniu odpowiedzi twierdzącej, detektyw może opuścić salę rozpraw.
Świat pędzi do przodu, każdy ma telefon z funkcją nagrywania, możemy ściągnąć różne „szpiegowskie” aplikacje. Co drugi klient wysyła mi nagrane smartfonem rozmowy, ludzie szpiegują się w mediach społecznościowych. Są też sklepy , w których możemy kupić prawie że „bondowskie” gadżety – długopis z mikrofonem, kamerkę którą możesz zamontować u kogoś w biurze. Czy dostęp do tych narzędzi zmniejsza zapotrzebowanie na profesjonalne usługi, czy wręcz odwrotnie? Czy ludzie dzisiaj chętnie korzystają z usług detektywistycznych?
Jako detektywi sami zaopatrujemy naszych Klientów w tego rodzaju sprzęt, po to, aby niezależnie od naszej pracy, mogli również dokumentować pewne zdarzenia samodzielnie. Np. podsłuchy, które mogą przydać się podczas nieobecności w domu lub w trakcie kłótni (agresji słownej ze strony partnera). Korzystanie z usług detektywa, to współpraca z nim na każdym etapie sprawy. Ja z moimi Klientami jestem w ciągłym kontakcie, omawiamy zdarzenia, analizujemy nagrania i typujemy kolejne dobre okazje do działania.
Odpowiadając już wprost na Twoje pytanie – jeśli ktoś woli niskobudżetowe rozwiązania i uważa, że samo nagranie rozmowy telefonicznej małżonka z kochanką będzie wystarczające, wówczas zadowala się zakupem konkretnego sprzętu. Natomiast jeśli Klient jest zdeterminowany co do tego, by mieć niepodważalne dowody i profesjonalnie przygotowany dokument, który w sądzie będzie respektowany – wtedy korzysta z usług detektywa.
Dziękuje Ci pięknie za rozmowę, myślę że wielu klientom, to o czym powiedziałeś bardzo rozjaśni kulisy pracy detektywa i pomoże w skutecznym prowadzeniu spraw.
Notka biograficzna:
Detektyw Kamil Mikrut – prywatny detektyw, licencja nr 0001899. Głównym obszarem działań detektywa jest Warszawa (i województwo mazowieckie), ponieważ tu mieszka i prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do rejestru działalności regulowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (RD-19/2016). Często jednak realizuje sprawy dla Klientów z Trójmiasta, Katowic i Krakowa, gdzie współpracuje z innymi detektywami i prawnikami. Kontakt: https://detektywmikrut.pl/