Zaznacz stronę

Jest początek sierpnia, sezon ślubny więc w pełni. Nie każdy jest świadom, że w świetle przepisów podatkowych prezent ślubny może stanowić darowiznę, podlegającą opodatkowaniu. To jednak czy podatek zostanie naliczony zależy od wartości otrzymanego prezentu oraz stopnia pokrewieństwa pary młodej z darczyńcami. W dzisiejszym artykule postaram się, pokrótce odpowiedzieć na pytanie, czy można uniknąć podatków od prezentów oraz jakie prezenty i od kogo podlegają opodatkowaniu.

 

Kiedy zapłacę podatek?

W świetle przepisów prezent ślubny to darowizna, która podlega opodatkowaniu. Podatek od spadku i darowizn zapłacić trzeba jednak jedynie od tych prezentów, których wartość przekracza określone w ustawie o podatku od spadków i darowizn limity. Drobne prezenty, bez względu czy są w formie gotówki czy rzeczowej, są zwolnione z podatku.

Opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka ponad ustalony w ustawie limit (o ich wysokości poniżej), którego wysokość z kolei zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowywanym. Co istotne, najbliższa rodzina, należąca do tzw. zerowej grypy podatkowej, jest zwolniona od jego zapłacenia. Ale, co bardzo ważne (!) po stronie obdarowanego pozostaje dopełnienie formalności w Urzędzie Skarbowym, polegające na wypełnieniu odpowiedniej deklaracji.

 

Ile i od kogo?

Darczyńca, czyli osoba, od której otrzymaliśmy prezent Informacja dla US o darowiźnie ponad limit Opodatkowana nadwyżka ponad ustawowy limit [zł]:
I grupa podatkowa

Małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha.

SD-3 lub SD-Z2 9 637
II grupa podatkowa

Zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych wstępnych.

SD-3 7 276
III grupa podatkowa

Pozostałe osoby

SD-3 4 092

Uwaga: przy obliczaniu limitu bierze się pod uwagę darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat przed otrzymaniem ostatniego prezentu. Ponieważ stanowią one zwykle wspólną własność nowożeńców, podane w tabeli kwoty należy podwoić.

 

UWAGA!

W świetle ustawy o podatku od spadku i darowizn, prezent od najbliższej rodziny m.in. rodziców, dziadków i rodzeństwa, bez względu na jego wartość, jest zwolniony spod opodatkowania. Zwolnienie to, wymaga jednak zgłoszenia otrzymanej darowizny właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie pół roku począwszy od momentu powstania obowiązku podatkowego oraz przedłożenia urzędowi skarbowemu dokumentów potwierdzających otrzymanie darowizny.

 

Pamiętając powyższe – życzę udanych zabaw weselnych i pięknych ślubnych prezentów!

 

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: anna@kancelariapoprawa.pl

Więcej prawnych nowinek? Zapraszam na Facebooka i Instagram.