Anna Poprawa laureatką prestiżowego plebiscytu DOKONAŁOŚĆ SIECI 2020 w kategorii WIEDZA!
Anna Poprawa laureatką prestiżowego plebiscytu DOKONAŁOŚĆ SIECI 2020 w kategorii WIEDZA!
SzczegółyAnna Poprawa laureatką prestiżowego plebiscytu DOKONAŁOŚĆ SIECI 2020 w kategorii WIEDZA!
SzczegółyCzy małoletnie dziecko może samo decydować o swoim życiu? To zależy w jakim zakresie, ale nie trudno wyobrazić sobie do jakiego chaosu doprowadziłoby umożliwienie dzieciom kierowania swoim postępowaniem samodzielnie, bez kontroli rodziców. Rodzicom więc przysługuje władza rodzicielska nad dziećmi, między innymi z uwagi na konieczność odpowiedniego kształtowania światopoglądu małoletnich i wychowywania ich.
SzczegółyJednym z elementów orzeczeń rozwodowych jest sposób korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Czasami sytuacja jest o tyle trudna, iż jeden z małżonków wykazuje wyjątkowo naganną postawę i budzi lęk i niepokój u pozostałych domowników. Co zrobić w takiej sytuacji? W przypadku stosowania agresji, przemocy czy też innego uniemożliwiającego wspólne zamieszkiwanie zachowania warto zastanowić się nad próbą eksmisji takiego małżonka.
SzczegółyO ile przyczyną rozwodu jest trwały i zupełny upadek więzi między dwojgiem ludzi – małżonków, tak już jego skutki obejmują swoim zasięgiem szersze grono osób. Rozwód przynosi wiele zmian zarówno dla samych rozwodzących się małżonków, ale również dla ich rodzin, szczególnie dla dzieci. Oczywistym skutkiem rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa. Małżonkowie stają się osobami wolnymi, a…
SzczegółyOstatnia część mojej rozmowy z Kingą Gawlas- psychologiem psychoterapeutą poświęcona jest dzieciom. Kiedy bowiem dwoje dorosłych ludzi, posiadających dzieci, chce się rozstać – to decyzja o rozwodzie dotyka całej rodziny. Jak przygotować najmłodszych do rozstania? Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie? Co zrobić, gdy po rozwodzie rodzić zaniedbuje kontakty z dziećmi?
SzczegółyDzisiejszy wpis stanowi kontynuację wywiadu z psychologiem psychoterapeutą Kingą Gawlas. Druga część wywiadu jest poświęcona Klientom, którzy stają przed decyzją o rozwodzie. Z prawnego punktu widzenia, abyśmy mogli mówić o rozwodzie – związek musi rozpaść się w sposób trwały i zupełny. Znaczy to mniej więcej tyle, że przez dłuższy okres dwojga niegdyś zakochanych nie powinno łączyć nic – na płaszczyźnie emocjonalnej, fizycznej ani gospodarczej. Wiadomo jednak, że jeśli chodzi o emocje – nie zawsze wszystko jest pewne na 100%.
Kiedy jesteśmy gotowi, żeby od kogoś odejść? Jak przeżyć rozwód? Czy podejmując decyzję o rozwodzie powinniśmy rozważyć także terapię? Czy warto poradzić sobie z tymi emocjami samodzielnie?
W dzisiejszym wpisie, przeczytacie o tym jak prawnik prowadzący postępowania rozwodowe może poradzić sobie z tym tematem. To ważne, bowiem to my – prawnicy jesteśmy niejednokrotnie na pierwszym froncie zdarzeń, często będąc jedną z pierwszych osób, którym Klient zwierzy się, że planuje odejść od partnera. W drugim panelu, który pojawi się na blogu pod koniec tygodnia rozmawiałyśmy z Kingą o perspektywie Klienta oraz o jego podejściu do rozstania. Trzeci, ostatni artykuł z serii, który przeczytacie w przyszłym tygodniu dotyczyć będzie najbardziej pokrzywdzonych w sprawie rozwodowej – czyli dzieci.
SzczegółyPostępowanie rozwodowe w rzeczywistości łączy w sobie różne roszczenia stron, nie tylko dotyczące rozwiązania związku małżeńskiego. Poza kwestią zakończenia małżeństwa, istotną dla każdego z nas sferą, jest sfera bezpieczeństwa finansowego. I właśnie w ramach postępowania rozwodowego możemy domagać się od współmałżonka realizacji różnych zobowiązań finansowych. Tak na naszą rzecz jak i wspólnych małoletnich dzieci. W…
SzczegółySzanowni Państwo jest nam niezmiernie miło poinformować, że Pani Mecenas Anna Poprawa za swoją działalność edukacyjną w Sieci została nominowana przez prestiżowy miesięcznik Twój Styl w plebiscycie DOSKONAŁOŚĆ ROKU 2020 w kategorii WIEDZA. Swoje głosy mogą Państwo oddawać do 25 września 2020 roku – CODZIENNIE! Serdecznie zapraszamy do głosowania na Panią Mecenas – wystarczy KLIKNĄĆ…
SzczegółyKlienci, w szczególności tacy, którzy zamierzają rozwieźć się polubownie pytają mnie czasem na konsultacji: – Po co mi prawnik? Przecież mówi Pani, że rozwód bez orzekania o winie to często 15 minut rozprawy? Czy faktycznie potrzebujesz prawnika w sprawie rozwodowej? W czym pomoże prawnik, a co możesz zrobić sam lub sama? A może szukać porad…
SzczegółyRozwód jako upadek więzi między dwojgiem dorosłych ludzi, często obejmuje swoim zasięgiem szersze grono osób, szczególnie wspólne małoletnie dzieci. Dlatego, w ramach postępowania rozwodowego rozstrzygnięciu podlegają – również kwestie związane z dziećmi. Nawet jeśli para małżonków decyduje się na rozwód bez orzekania o winie to nie znaczy, że rozwód przebiegnie pokojowo. Bowiem pozostaje do uregulowania…
SzczegółySeparacja (tzw. rozdzielenie małżonków od stołu i łoża) to faktyczny lub formalny stan w małżeństwie polegający na rozkładzie pożycia małżeńskiego. Faktyczna separacja nie pociąga za sobą skutków prawnych. Zaś separacja formalna jest instytucją prawną orzekaną przez sąd na wniosek jednego lub obojga małżonków.
SzczegółyW poprzednich wpisach na blogu omawiałam tematykę rozwodu od strony winy, alimentów, czasu trwania czy kosztów (więcej TUTAJ). Mimo, iż temat staram się omówić możliwie jak najszerzej – to jedno pytanie pozostało otwarte. Kiedy (z punktu widzenia prawa) należy zdecydować się na rozwód? Przesłanki rozwodowe. Ustawowo, żebyśmy mogli mówić o rozwodzie musi dojść do zupełnego…
SzczegółyKażdy już chyba słyszał historię pumy Nubii, która prawomocnym wyrokiem sądu miała zostać odebrana „właścicielowi” i przekazana do poznańskiego ZOO. Nie każdy jednak wie, na jakiej podstawie sąd odebrał pumę i dlaczego jej miejscem docelowym miało zostać ZOO. W tym wypadku nie chodzi (co do zasady i nie wdając się absolutnie w dyskusję) o kwestię złego traktowania pumy, a polskie prawo, które uniemożliwia posiadania dzikich zwierząt w domach.
SzczegółyChcesz wziąć rozwód z winy męża (żony)? Jako powód wskazujesz zdradę, która miała miejsce wiele lat temu? Chcesz wiedzieć czy przebaczenia zdrady wpłynie na postępowanie rozwodowe? Przeczytaj wpis na naszym blogu i rozwiej swoje wątpliwości. Co to jest przebaczenie? Definicji przebaczenia nie znajdziecie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. O przebaczeniu możemy mówić, gdy mimo iż…
SzczegółyCzerwiec to Miesiąc Dumy LGBT. Powodów do świętowania w ostatnim czasie w Polsce niekoniecznie jednak jest wiele. Poza kwestiami politycznymi, Polska zajęła bowiem ostatnie miejsce w opublikowanym w połowie maja rankingu ILGA Europe, mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT (źródło). Czy powyższe może wpływać na np. dyskryminację ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową w miejscu pracy? Na pewno.
Co prawda, zgodnie z polską Konstytucją – wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Co to jednak znaczy i czy osobom dyskryminowanym przysługują jakiekolwiek narzędzia do ochrony swych praw?
SzczegółyZ chwilą orzeczenia rozwodu powstaje między byłymi małżonkami stosunek alimentacyjny, jeżeli spełnione zostaną przesłanki z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak – orzeczenie alimentów dla małżonka bywa uzależnione od kluczowego czynnika jakim jest wina. To, czy alimenty zostaną przyznane, zależy od tego czy małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód bez czy z orzekaniem o winie.
SzczegółySala sądowa, obecność sądu, ławników, pełnomocników i nagromadzenie negatywnych emocji między małżonkami nie zawsze pozytywnie wpływa na chęć wypracowania wspólnego stanowiska małżonków. W tym, co do kwestii władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron, kontaktami z nimi, wysokością alimentów. Dlatego warto rozważyć uzgodnienie spornych kwestii i wypracowanie zadowalającego obie strony konsensusu w bardziej dogodnych warunkach. Temu właśnie służą mediacje.
SzczegółyMonitoring to obecnie coraz bardziej popularne narzędzie, wykorzystywane w wielu miejscach, w których się znajdujemy. W związku z tym wielu z nas coraz częściej zastanawia się czy monitorowanie naszej osoby jest legalne.
W tym kontekście wyłania się jedna podstawowa zasada -> Monitorować można, ale…. muszą być spełnione ku temu odpowiednie warunki, w szczególności musi być zawsze jasno określony CEL.
SzczegółyDzisiejsza rozmowa skierowana jest przede wszystkim do prawników, ale także i naszych obecnych i potencjalnych Klientów. Jak obecnie wygląda rynek prawniczy? Czy jest coś takiego jak „nowoczesny” prawnik? Jak Klienci reagują na „tworzenie relacji” w świecie, który dotychczas oglądali z perspektywy „dębowego” biurka?
Szczegóły