Zaznacz stronę

Klienci, w szczególności tacy, którzy zamierzają rozwieźć się polubownie pytają mnie czasem na konsultacji:

– Po co mi prawnik? Przecież mówi Pani, że rozwód bez orzekania o winie to często 15 minut rozprawy?

Czy faktycznie potrzebujesz prawnika w sprawie rozwodowej? W czym pomoże prawnik, a co możesz zrobić sam lub sama?

A może szukać porad i wzorów przez Internet?

No to od początku – konsultacja za 500 złotych? Meh, wolę zapytać znajomej.

Każdy rozwód jest inny. Możecie być bezdzietnym małżeństwem, możecie mieć dzieci, mieszkacie razem, mieszkacie osobno. Macie spory majątek, nie macie go wcale. Chcesz rozwieść się szybko, albo zależy Ci na udowodnieniu winy męża (żony). Te niuanse wpływają na całą dynamikę postępowania. To, że znajoma rozwiodła się sama w 15 minut, a pozew ściągnęła z Internetu – nigdy nie będzie znaczyło dla Ciebie identycznego scenariusza.

Chcesz podzielić w postępowaniu rozwodowym majątek wspólny z całego okresu trwania związku? A wiesz, że to nie jest zawsze możliwe? Chcesz zabezpieczyć alimenty na rzecz swoją i dzieci? Wiesz jakim pismem to zrobić? A może odebrałeś pozew żony z poczty – czy wiesz, że masz określony termin żeby odpisać do sądu?

Tak jak kaszel może być objawem grypy albo choroby serca; i nie dowiesz się tego nim udasz się do lekarza. Tak samo, na pierwszy rzut oka podobna sprawa rozwodowa może okazać się w niuansach zupełnie inna.

A może pomoc prawna w Internecie?

Dzisiejszy Internet jest nieskończoną kopalnią wiedzy. Fora internetowe, e-porady, wzorce pism (darmowe i odpłatne).

Artykuły internetowe oraz fora, często stanowią pomoc w zrozumieniu różnych zagadnień. Ułatwiają prace nawet specjalistom. Należy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do tak zdobytej wiedzy. Po pierwsze artykuł, który czytasz może być po prostu nieaktualny. Zawsze więc sprawdzaj datę publikacji! Jeśli artykuł ma kilka lat a dotyczy tematu prawnego, jest duże prawdopodobieństwo, że przepisy mogły się już zmienić!

Czytasz posty na forach? Niejednokrotnie są bardzo pomocne. Czasem pro bono wypowiadają się na forach adwokaci czy radcowie prawni. Jednak do wypowiedzi innych forumowiczów warto podejść z dystansem. Ich doświadczenie może Ci bowiem pomóc przejść trudy rozwodu, ale nie zawsze ich rady będą skuteczne w sądzie.

Dodatkowo, mogą pojawić się błędne rady, przez które narazisz się na wiele problemów. Ktoś coś słyszał, ktoś miał podobnie, ale nie tak samo.

Pamiętaj, że sprawy sądowe są bardzo sformalizowane – sąd oznacza konkretne terminy na wniesienie konkretnych pism. Musisz prawidłowo sformułować pismo procesowe, prawidłowo oznaczyć dowody, na czas powołać świadków i dokumenty przydatne do sprawy.

Masz dzieci i się rozwodzisz? W domu pojawi się u Ciebie kurator, możesz zostać skierowany na mediację. O tym wszystkim powinien poinformować Cię prawnik. Niekoniecznie uzyskasz wszelkie informacje, dotyczące Twojej sytuacji -na forum.

Może warto skorzystać z wzorca pozwu za kilkadziesiąt złotych i załatwić sprawę szybko i z domu?

W prostych sprawach taki wzorzec może być faktycznie pomocny. Często przygotowany przez profesjonalistę (radcę czy adwokata), prawidłowo wypełniony pozwoli szybko np. wezwać dłużnika do zapłaty.

Czy daje radę przy sprawach rozwodowych? Hmm, to zależy – jeżeli nie macie dzieci, mieszkacie od dawna osobno, jesteście dogadani co do kwestii rozwiązania małżeństwa, nie chcecie od siebie żadnych roszczeń finansowych (alimentów), chcecie rozstać się bez orzekania o winie. Można zaryzykować. Jednak kłopot może zdarzyć się i w takiej z pozoru książkowej sytuacji. Nagle na rozprawie druga strona pojawi się z pełnomocnikiem profesjonalnym i poczujesz się niepewnie. A co ze zgromadzonym w trakcie małżeństwa majątkiem? Jak to rozegrać?

Jeśli nawet chcesz rozwieść się bez orzekania o winie i nie mieliście wspólnych dzieci (lub te, które macie są już dorosłe) – warto chociażby skonsultować się z prawnikiem.

Dlaczego? Wypowiadasz „umowę na czas nieokreślony” jaką było Wasze małżeństwo. Może warto upewnić się czy nie stracisz na tym kontrakcie więcej niż tylko współmałżonka?

Poradzę sobie sama (sam) na rozprawie?

Jeśli masz pewność co do sposobu zakończenia związku, nie ma dodatkowych roszczeń, itp. – może i tak.

Ale pamiętaj: postępowanie rozwodowe to stresujące przeżycie. Przed sobą zobaczysz sędziego i dwóch ławników, naprzeciw także męża (żonę). Pojawią się prywatne pytania. Wielu moich Klientów decyduje się na udział w postępowaniu pełnomocnika, także z powodów czysto emocjonalnych. Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Dodatkowo, obciążasz się w ten sposób, iż jesteś sam wobec męża (żony), sądu, którzy mogą zadawać Ci pytania. Idąc samemu, trzeba być na to przygotowanym.

Porada prawna – jak kostium szyty na miarę.

Porada prawna w sprawie rozwodowej tym różni się od szukania informacji na forach i pisania pozwów na podstawie wzorców, że prawnik powinien zindywidualizować ją do Twoich potrzeb. Wsłuchując się w stan faktyczny ustalić najlepszą strategię procesową, która praktycznie w każdym przypadku będzie się różnić.

Rozwodnicy, to osoby w różnym wieku, rozstający się z różnych powodów. Inaczej konstruujemy pozew dla młodego mężczyzny, który rozstaje się  z żoną po roku z uwagi na „niedające się pogodzić różnice w charakterach”. Dla pana w średnim wieku z trójką małych dzieci. Inaczej dla żony rozwodzącej się z mężem z problemem alkoholowym. A jeszcze inaczej dla kobiety, która postanawia skończyć związek z mężem tyranem po 30 latach związku.

Tak jak różne są historie ludzi, tak prawnik powinien wysłuchać i sporządzić pozew odzwierciedlający te historie. Relacja z radcą prawnym czy adwokatem, winna być oparta na zaufaniu, którego w mojej ocenie nie otrzymasz na forum internetowym.

Biorąc ślub – jesteśmy często w szerokim gronie przyjaciół, rodziny, niejednokrotnie także duchownych, doradców.

Czemu wiec rozwodząc się – postanawiamy zostać z tym problemem sami?

 

 

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: anna@kancelariapoprawa.pl 

Więcej prawnych nowinek? Zapraszam na Facebooka i Instagram.